Najnowsze wpisy

dzieci uprawiajace sport jak przebiec 10km? jak kupić tanie bilety lotnicze
Udostępnij:

Przewodnik dla Początkujących: Jak Przebiec 10 Kilometrów jako Początkujący

Odpowiemy na pytania:

Jak przebiec pierwsze 10km? Jak przebiec 10kilometrów po raz pierwszy w życiu? Jak się przygotować do przebiegnięcia 10km?

Przebiegnięcie 10 kilometrów może być dla wielu osób wyzwaniem, ale z odpowiednim przygotowaniem i planem treningowym każdy może osiągnąć ten cel. Oto kilka wskazówek dla początkujących, którzy chcą pokonać ten dystans

jak przebiec 10km?

Rozpocznij od oceny swojego stanu zdrowia

Zanim rozpoczniesz trening, zadbaj o to, aby Twój stan zdrowia był odpowiedni do podjęcia wysiłku fizycznego. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego zdrowia, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem programu treningowego.

Stwórz plan treningowy

Plan treningowy pomoże Ci zorganizować swoje treningi i stopniowo zwiększać intensywność. Zaczynając od krótszych dystansów i stopniowo zwiększając je w miarę poprawy kondycji, możesz uniknąć nadmiernego obciążenia i kontuzji.

Przykładowy plan treningowy:

Tydzień 1-2: Budowanie podstaw

Poniedziałek: 20-30 minut biegu na spokojnym tempie
Środa: 20-30 minut biegu na spokojnym tempie
Piątek: 20-30 minut biegu na spokojnym tempie
Niedziela: Spacer lub aktywność nie obciążająca, 30-40 minut

Tydzień 3-4: Zwiększanie dystansów

Poniedziałek: 25-35 minut biegu na spokojnym tempie
Środa: 25-35 minut biegu na spokojnym tempie
Piątek: 25-35 minut biegu na spokojnym tempie
Niedziela: Spacer lub aktywność nie obciążająca, 30-45 minut

Tydzień 5-6: Wprowadzanie interwałów

Poniedziałek: 30-40 minut biegu z 5-minutowymi interwałami szybszego tempa (biegaj na wyższym tempie przez 1 minutę, a następnie wróć do spokojnego tempa na 1 minutę)
Środa: 30-40 minut biegu na spokojnym tempie
Piątek: 30-40 minut biegu z 5-minutowymi interwałami szybszego tempa
Niedziela: Spacer lub aktywność nie obciążająca, 35-50 minut

Tydzień 7-8: Zwiększanie intensywności

Poniedziałek: 35-45 minut biegu z 7-minutowymi interwałami szybszego tempa
Środa: 35-45 minut biegu na spokojnym tempie
Piątek: 35-45 minut biegu z 7-minutowymi interwałami szybszego tempa
Niedziela: Spacer lub aktywność nie obciążająca, 40-60 minut

Regularność jest kluczem do sukcesu w bieganiu. Staraj się biegać regularnie, nawet jeśli są to krótkie dystanse. Systematyczny trening pomoże Ci w budowaniu wytrzymałości i poprawie kondycji.

Włącz trening interwałowy

Trening interwałowy jest skuteczną metodą poprawy wydolności i szybkości w bieganiu. Polega on na wykonywaniu okresowych zmian tempa biegu, podczas których alternujemy intensywny wysiłek z okresami odpoczynku lub biegu na spokojnym tempie. Ten rodzaj treningu pozwala na lepsze wykorzystanie tlenu przez organizm, poprawiając jego zdolność do efektywnego dostarczania tlenu do mięśni, co przekłada się na zwiększenie wytrzymałości i poprawę tempo.

Oto przykład treningu interwałowego, który może pomóc w poprawie Twojej kondycji biegowej:

Trening interwałowy dla początkujących:

 • Rozgrzewka (5-10 minut): Zaczynaj od spokojnego biegu przez 5-10 minut, aby przygotować mięśnie i stawy do intensywniejszego wysiłku.
 • Interwały szybkiego biegu (30 sekund – 1 minuta): Biegaj na maksymalnym lub bardzo wysokim tempie przez okres 30 sekund do 1 minuty. Staraj się utrzymać równomierne tempo przez cały czas interwału.
 • Okres odpoczynku (1-2 minuty): Po zakończeniu interwału szybkiego biegu, przejdź do okresu odpoczynku, podczas którego biegaj na spokojnym tempie lub spaceruj przez 1-2 minuty. Ten czas pozwoli Ci na zregenerowanie sił przed kolejnym interwałem.
 • Powtórz interwały: Powtórz sekwencję interwałów szybkiego biegu i okresów odpoczynku 6-8 razy, w zależności od Twojego poziomu wydolności. Pamiętaj o zachowaniu równomiernej intensywności wysiłku przez cały trening.
 • Chłodzenie (5-10 minut): Po zakończeniu interwałów, przejdź do spokojnego biegu lub chodzenia przez 5-10 minut, aby powrócić do spoczynkowego tempa pracy serca i umożliwić mięśniom powrót do stanu wyjściowego.

Pamiętaj o odpoczynku

Odpoczynek jest równie istotny jak trening w procesie budowy wytrzymałości i poprawy zdolności biegowej. Dla początkującego biegacza jest to czas, który pozwala ciału regenerować się po wysiłku, zmniejszyć ryzyko kontuzji oraz umożliwia rozwój siły i wytrzymałości mięśni. Oto kilka sposobów na efektywny odpoczynek po treningu dla początkującego biegacza:

 • Aktywny odpoczynek: Odpoczynek nie oznacza całkowitego braku ruchu. Możesz wykonać lekkie ćwiczenia rozciągające, które pomogą zrelaksować i rozluźnić mięśnie. Przykładowe ćwiczenia to rozciąganie nóg, ramion, pleców i klatki piersiowej.
 • Spacer: Spacery są doskonałym sposobem na aktywny odpoczynek po treningu. Pomagają one w rozluźnieniu mięśni, obniżeniu tętna i wyprowadzeniu nadmiaru kwasu mlekowego z mięśni.
 • Joga lub stretching: Yoga lub rozciąganie może pomóc w złagodzeniu napięcia mięśniowego i poprawieniu elastyczności. Wykonuj łagodne pozycje, które skupiają się na rozciąganiu głównych grup mięśniowych używanych podczas biegania.
 • Masaż mięśni: Masaż może przyspieszyć proces regeneracji mięśni, zmniejszyć ból i sztywność oraz poprawić krążenie krwi. Możesz samodzielnie masować mięśnie przy użyciu piłki tenisowej lub specjalnego wałka do masażu.
 • Odpowiednie nawodnienie i odżywienie: Po treningu ważne jest uzupełnienie płynów i składników odżywczych, których organizm użył podczas wysiłku. Spożywaj wodę oraz posiłki zawierające węglowodany i białko, które pomogą w regeneracji mięśni i odbudowie zapasów energii.
 • Sen: Sen jest niezwykle ważny dla procesu regeneracji organizmu. Staraj się spać odpowiednią ilość godzin każdej nocy, aby umożliwić mięśniom i ciału regenerację po treningu.

Pamiętaj, że odpowiedni odpoczynek jest kluczowy dla osiągnięcia postępów w treningu biegowym. Słuchaj swojego ciała i daj mu czas na regenerację, zwłaszcza jeśli odczuwasz zmęczenie, bóle mięśni lub inne objawy nadmiernego obciążenia. Dzięki temu będziesz gotowy do kolejnych treningów i osiągnięcia swoich celów biegowych.

Pamiętaj też, że każdy ma swój własny tempo i zdolności, więc nie porównuj się do innych. Ważne jest, aby cieszyć się procesem treningu i doceniać swoje postępy na drodze do przebiegnięcia 10 kilometrów. Powodzenia!